Hacamat Nasıl Yapılır?

Modern ve hijyenik Hacamat kupaları 3-5  dakika hacamat uygulanacak bölgeye vakumlanır.

Bu vakumlama ile vakumlanan bölgedeki pis kanı toplar.

Hacamat kupalarının yeteri kadar beklemesi sonucunda orası iyice uyuşur sonra kupalar çıkarılır ince ince jiletle kesikler atılır, (1mm 2 mm arası derinlikte)  sonra kupalar tekrar çizik atılan yerlere takılır böylece vücuda zarar veren fazla ve pis kanlar o kupa  içinde toplanır.

Kulanılan her türlü malzeme, kupa, bardak jilet veya neşter tek kullanımlık olmalıdır. Bardakları sterilize etmek yeterli olmayabilir. Herkese ayrı malzeme kullanılmalıdır.
 
Atılan bu çizikler o kadar ince atılır ki yaralar  1 günde iyileşir, atardamar veya kılcal damarlara asla zarar vermez. %95 oranda jilet  izi kalmaz, 2-3 hafta içinde tamamen izler kaybolur.
 
Hacamat yapılacak kişinin pozisyonu, kişi kan dolaşımı en rahat olacak şekilde rahat oturmalıdır.  Eğer ayaklar yere değmiyorsa baldırlar yatak üzerinde kan dolaşımını hızını azaltır. Bu hasta için rahat bir pozisyon değildir. Asla ve asla yüzükoyun, yatarak hacamat yaptırılmaz.
 
Hacamat esnasında  Ayetel Kursi okuması iyi olur. Yapan ve Haccam her ikisi de abdestli olması çok faydalıdır. Haccamat esnasında asla konuşulmaz, sohbet edilmez. TV vs izlenmez. Hacamat yapılacak ortamın sessiz ve sakin bir ortam olmasına dikkat edilmelidir.
 
Bayanlara Hacamat Rasulallah Efendimiz Muhammed Mustafa SAV efendimizin eşlerinden Ümmi Seleme annemiz Rasulallah Efendimizden (SAV)  izin alıp Ebu Taybe adlı Haccama Hacamat yaptırdığını okuduk. Burdan Bayanların Erkeğe hacamat yaptırmalarında sakınca olmadığını düşünüyoruz ama ne fetva yetkimiz var ne de kimseye bu şekilde yapın veya yapmayın diyebiliriz. Tercih size kalmış.
 
Ayrıca erkek haccamlar genel itibari ile bayan haccamlara nazaran hacamat esnasında kontrol, seyir  ve konsantre açısından daha özenli oldugunu tesbit ettik. Bu sadece genel içindir. Herkes için geçerli değildir.
Copyright © 2011   Hacamat.gen.tr    Designed by  www.incekalem.com